Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

 

Enigma (Bir bilgisayar oyunu)

 Enigma oyunu

 

 

       Enigma bir oyun. Hem de çok güzel bir oyun. Üstelik açık kaynak kodlu. Yani tamamen ücretsiz ve kodlarına girilebilir. Bilgisarınıza kurup oynayabilmenin tadını çıkarabilirsiniz. Linüx Mint, Ubuntu vb. linux tanablı işletim sistemlerinde paket depolarında yer aldığı için nette arama gereği duymadan kolayca kurup oynayabiliyorsunuz. Windows ortamında ise sitesinden bulup indirebilirsiniz. Ben "sourceforge" diye bir siteden yükledim. İstediğiniz yerden bulup yüklersiniz artık. Oyundan ana sayfasına tıkladığımda da bu adrens çıktı. İngilizce bilenler buradan bakıp incelerler. "nongnu.org/enigma/"

 

      Oyunun sitesi gibi, oyun dili de İngilizce, tabi toplam 15 dilde oynanabiliyor diye biliyorum. Dil yamaları var mıdır? Hiç bilmiyorum. MO ya da PO dosyasını isteyip, kendiniz de çeviri yapabilirsiniz. Hem açık kaynak kodlu Enigma oyunu programına da bir katkınız olmuş olur.

 

      Sözlüklerden baktım, Enigma ingilizcede gizemli, esrarengiz, bilmece gibi bir anlama sahip. Açıkçası oyunda hepsi var.

 

      Enigma oyununda genel olarak fareyle yönettiğiniz siyah sert bir topu yönetip, oyunu oynuyorsunuz. Bilardo topuna benzeyen bu siyah top, kâh kaygan zeminlerden, kâh rahat hareket edeceği zeminlerden geçiyor. Fareyle yönettiğiniz bu siyah topu soru işaretli, ya da siyah ya da farklı tür karelere vurduğunuzda ise karşınıza renkler çıkıyor. Kimi aşamada sadece tek renge sahip 2 adet kutu var. Ama her aşama da birbirinden farklı olduğundan, bazı aşamalarda çok daha fazla kutu var. Aynı renkli kutulara peşpeşe vurduğunuzda onları tamamlamış oluyorsunuz. Hepsini tamamladığınızda da aşamayı bitirmiş oluyorsunuz. Tabbii, kutulara vurduğunuzda hemen peşine aynı renk kutuya vuramazsanız, soru işareti geri geliyor. Bu da kutuların rengini hatırlamanızı gerektiriyor. Yani bu oyunda en önemli şeylerden biri hafızanızın iyi olması. Yoksa kutuları dönüp dolaşıp sonuç elde edemeyeceğiniz aşamalar da yok değil. Kimi aşamada ise, topu daracık yerlerden geçirmeniz gerekiyor. Bu da fareye hakimiyet becerisi, yetenek, el titretmemek hız gibi becerilere sahip olmayı gerektiriyor. Fareyi geçirdiğiniz dar bölge genel olarak, sudan geçen kuru zemindir. Ama bazen içine düşülen siyah boşluklar, çarpınca bir hakkınızı elinizden alabilen kuru kafa ve benzeri yakıcı nesneler, canlarınızı ve elde ettiğiniz nesneleri çalan hırsızlar vb var.

 

      Enima oyununda, hiçbir aşama birbirine çok fazla benzemiyor. Bazı klasik oyunların benzeri olan aşamalar da var. Yönettiğiniz bilardo topuna benzer siyah topla sürdüğünüz platformu sağa sola çekerek, beyaz bir topu düşürmeden sektirerek, yukarıki tuğlaları kırdığınız aşama bile var. Zoruyla kolayıyla birçok aşaması var ama her aşamayı birbirinden bağımsız olarak oynayabiliyorsunuz. Bu bana göre güzel bir özellik. Keyfim estikçe istediğim aşamayı oynayabiliyorum. Bu sa hemen hemen her bölümde ayrı bir oyunu oynama tadı veriyor. Tabi oynayıp kazanırsanız bunla sınırlı kalmıyor. Aşamayı bitiriş süreniz aynı zamanda o aşamayla ilgili derecenizi belirliyor. Aşamayı tamamladığınızda üzerine altın madalya resmi geliyor. Eğer Dünya rekoru kırarsanız, yanında eski Yunanda kafalarına taktıkları zeytin yapraklı altın taç misali semboller olan Dünya resmi çıkıyor. Bunu da ayrı bir gurur kaynağı olarak görüp neşelenebilirsiniz.

 

        Oyunda siyah bir topu yönettiğimizi söylemiştim. Ama bazı aşamalarda istisnalar var. Siyah ve beyaz topları dönüşümlü olarak kullanabiliyorsunuz. Hatta iki topa kordineli çalışmalar yaptırabiliyorsunuz. Bazı aşamalarda ise minik toplar da var. Kimi zaman sadece onlardan birini de yönetebiliyorsunuz. Bir sürü minik topu yönettiğiniz aşamalar da var. Bazı aşamalarda yönettiğiniz topa diğer top çarpınca topunuzu cam kırar gibi bir ses çıkarıp parçalıyor. Aşamadan aşamaya değişen bir sürü özellik var.

 

      İşin eğlencesini kaçıracak ipuçlarını vermeyeceğim. Kendiniz oynayıp keşfedin. Oyun çok güzel. Her bilgisayarda olması gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. Müziğiyle, ses efektleriyle büyüleyici bir oyun. Tabi daralıcı bir yapıya sahipseniz tavsiye etmem. Aşamaları başaramayıp, kafayı yeme ihtimali olan insanlar her zaman vardır. Sıkılınca bırakıp başka aşamayı oynamanızı ya da oyunu komple kapatmanızı tavsiye ederim. Oyun kazanamayınca ekrana kafa, yumruk falan atan tiplerdenseniz oyunu hiç oynamayın derim.

 

     Aşamalarının çok olduğundan da bahsetmiştim. O konuya da değineyim. Aşamalar belli sayılarda Level pack kısımlarında yer alıyor. Oralardan seçip oynayabiliyorsunuz. Enigma 1den başlarsanız sanırım daha iyi kavrarsınız. Yine de her aşaması her an oynamaya hazırdır. Kimi aşama var yarım saat bile sürebiliyor. Ben 20 dakikadan fazlasından sıkılıp bırakıyorum. :) O yüzden saatlerce sürenlerin olabileceğini de düşünüyorum. Tabi çok beğenip, küçük detaylarda takılıp tekrar tekrar oynamak isteyecekleriniz de ayrı bir mesele. Belki de beğenmemiş olsanız da aşamayla inatlaşma yolunu seçeceksiniz. Bence bu çok iyi bir yöntem değil. Geçemediğiniz aşamayla inatlaşmak yerine birkaç gün küsüp, yeniden oynamayı denemelisiniz. En azından ben bu şekilde yapınca sonradan o aşamayı daha iyi oynayabiliyorum.

 

     Oyunu az çok bazı özellikleriyle anlatmaya çalıştım. Tabi oyun o kadar geneş kapsamlı ki ne kadar anlatsam az. Bilmeniz gereken oyun özelliklerinden sonra, oyuncu özelliklerini de şöyle bir toparlayayım. Kısacası bu oyunda, Zekâ, yetenek, hafıza, hız, beceri, merak, sabır, problem çözme becerisi, soğuk kanlılık, gibi birçok özelliğin birlikte çalışması gerekiyor. Tabi bir kez daha söyleyeyim her aşama aynı değil. Yine de gereken özelliklerinizi geliştirmede de oyunun çok katkısı olacağını düşünüyorum.

 

       Oyunu oynayacaklara iyi eğlenceler.

  

Murat Yediyüzyıl